Menu

Výstava fotografií Lukáše Horkého nahlíží do útrob bývalé Landsbergerovy přádelny (Slezan 07) těsně před její demolicí.

Historickou budovu přádelny bavlny nechal postavit textilní průmyslník Adolf Landsberger v roce 1882. Ačkoli ministerstvo kultury zahájilo vyhlašování bývalé přádelny památkou, současný majitel se ji i přes masivní odpor odborníků a obyvatelů města rozhodl na jaře 2014 zbourat. Frýdecko-místecký fotograf Lukáš Horký zaznamenal její stav těsně před demolicí. Výstava Made in F-M bude zahájena ve čtvrtek 19. Listopadu v 19 hodin v Klubu a galerii U Černého kocoura ve Frýdku-Místku.


 

„Přádelnu bavlny Adolfa Landsbergera jsem navštívil pár dní před její demolicí. Chtěl jsem zaznamenat mizející život. V halách stály stroje, v dílnách leželo nářadí a na kancelářských stolech se válely papíry a knihy. Jako by pracovní směna skončila teprve včera,“ představuje svůj projekt fotograf Horký. Svým novým souborem Made in F-M navazuje na svůj předešlý úspěšný cyklus z textilního prostředí – Slezan, který mapoval poslední fungující šicí dílnu Slezanu. Jeho portréty šiček se nedávno staly součástí prestižní sbírky Muzea moderního umění v Olomouci. Název nového souboru Made in F-M – vyrobeno ve Frýdku-Místku – odkazuje na kdysi slavnou éru textilního průmyslu města Frýdku-Místku.

obrazekobrazekobrazek

 „Procházím budovou a fotografuji. Vzpomínám na textilní průmyslníky a jejich odkaz, který bude zanedlouho roztrhán demoličními bagry,“ přibližuje své emoce, které provázely fotografování. Snímky jsou černobílé a ponuré. Zaprášené stroje, prázdné skříně. Industriální zátiší jako memento dávno zašlé slávy textilní výroby. Fotograf se ale nezaměřoval pouze na objekt přádelny. Fotografoval také Sashu Meyer, pravnučku zakladatele přádelny Adolfa Landsbergera. Horký se Sashou potkali v bývalém parku, který kdysi její pradědeček založil pro své zaměstnance. Sasha v ruce drží portrét své matky Yvonne Meyer, který byl v roce 1933 pořízen přesně na stejném místě. Některé snímky byly pořízeny na starém opuštěném židovském hřbitově ve Frýdku, kde je pohřbena část tehdejší podnikatelské elity měst Frýdku a Místku. „Čtu jména na náhrobcích a zamýšlím se nad hodnotami, které každý máme. Jak naložíme s dědictvím, které nám zanechali naši předkové a co svým potomkům předáme my. Když neumíme něco postavit, pojďme raději něco zbourat.“ uzavírá Horký a naráží na „novodobé“ podnikatele, kteří kromě bývalého Slezanu stojí za pádem ostatních textilek, jako kdysi slavný OP Prostějov.

„Přesně před rokem měl Lukáš u mě v hospodě velice úspěšnou výstavu Po nás Frnda, která dokumentovala demolici víceúčelové haly ve Frýdku-Místku. Už tehdy padlo rozhodnutí, že vystavíme další kontroverzní demolici, aby lidé nezapomněli, co se v našem městě dělo. “ dodává Radim Friedl, majitel klubu a galerie U Černého kocoura, kde bude výstava Made in F-M ve čtvrtek 19. Listopadu v 19 hodin zahájena.

Událost na facebooku

 

Lukáš Horký vystavuje snímky mapující demolici víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku. Fotograf v rámci vernisáže pokřtil novou pohlednici.

Ve čtvrtek 2. října 2014 v 19 hodin v klubu a galerii U Černého kocoura proběhla vernisáž fotografa Lukáše Horkého s názvem Po nás Frnda. Výstava mapuje postupný zánik frýdeckomístecké dominanty – víceúčelové sportovní haly. Objekt byl postaven v letech 1971 až 1985 podle návrhu architekta Oskara Chmiela a její demolice, která začala přesně před rokem, budila mezi obyvateli města velké emoce. Na pozemcích bývalé haly roste nákupní centrum OC Frýda. V rámci vernisáže byla pokřtěna nová pohlednice – Pozdrav z Frýdku-Místku, která zobrazuje torzo nového nákupního centra vyfoceného z ptačí perspektivy, nápadně připomínající rakev.

banner6-nahled

„Když jsem fotografoval demolici haly, všiml jsem si zvláštní věci. Kolem plotu postávaly hloučky lidí. Všichni vzájemně diskutovali, nahlas přemýšleli a kroutili nevěřícně hlavami. Cítil jsem velkou soudržnost, nezávislou na politice a společenském postavení. A já jsem si slíbil, že tuto atmosféru musím prostřednictvím svých fotografií alespoň částečně uchovat,“ říká o svém záměru fotograf Horký a dodává: „Těmito fotografiemi se snažím přeneseně ukázat, jaké důsledky může mít vláda politiků v našem městě, a věřím, že za pár let vyplave na povrch celé pozadí. O to víc je smutné, že lidé, kteří před lety tahali nitkami, zpečetili prodej pozemků a přiklepli stavbu obludného nákupního centra, kandidují letos opět do zastupitelstva města.“

Se svým fotoaparátem se dostal do míst, která byla běžně nedostupná. Fotil rozebírání interiéru, demontování dřevěných sedaček. Jeho záběry vybagrované krajiny vypadají jako z apokalyptické sci-fi. Kromě zmiňované vernisáže proběhne v rámci akce křest nové pohlednice – pozdrav z Frýdku-Místku. „Během fotografování z věže frýdeckého kostela sv. Jana Křtitele jsem si všiml, že tvar nákupního centra vypadá jako rakev. Napadlo mě, že bych tento motiv použil na pohlednici, která by nám připomínala, jakou obludnost jsme si v našem městě nechali vybudovat. Také by mohla sloužit jako odstrašující příklad pro jiná města, kde by mohlo vyrůst něco podobného,“ komentuje Horký.

Umístění výstavy do prostoru Černého kocoura bylo rozhodnuto dlouho dopředu: „S Lukášem jsme se potkávali u Haly a řekli jsme si, že do roka uděláme u mě v hospodě výstavu, těsně před volbami, abychom nezapomněli, co se tady dělo. U Kocoura se potkávají lidé s rozdílnými politickými názory a jsou schopni se normálně bavit. Hospodské prostředí lidi spíš spojuje, než rozděluje. Stejně jako kauza hala lidi stmelila. Lukášovy fotky sem proto patří,“ dodává Radim Friedl, majitel klubu a galerie U Černého kocoura.

Newsletter

Chceš dostávat novinky a informace ohledně webu ocFRNDA.cz na svoji e-mailovou adresu? Přidej se.

Jméno:
Přijmení:
E-mail:
Země
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?